O mnie

Ryszard Paprocki (pseud. Ryho)

architekt, artysta malarz

Urodzony w 1963 roku w Łękach Górnych na Podkarpaciu.

W latach 1983-1989 studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom w 1989 roku (promotor dyplomu: prof. Witold Korski). W roku 1989 podjął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w 1993 roku w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Juliusza Joniaka oraz w pracowni malarstwa ściennego prof. Józefa Ząbkowskiego.

W latach 1993-2002 był wykładowcą rysunku odręcznego w Studiu Rysunku w Krakowie.

W 2000 roku wystawił prace w Pawilonie Polskim na EXPO’2000 w Hanoverze. W 2004 roku brał udział w wystawie reprezentującej Polskę i polską sztukę w Parlamencie
Północnej Nadrenii – Westfalii w Düsseldorfie w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej (Galeria Ars Cracovia – Köln).

W roku 2006 rozpoczął współpracę z Hybner S.A. w Środzie Wielkopolskiej, gdzie zajmuje się projektowaniem wzornictwa przemysłowego. Od 2005 roku jest członkiem -
założycielem Stowarzyszenia Ogrody Sztuki w Krakowie skupiającego artystów różnych dziedzin sztuki oraz ludzi związanych z kulturą.

W grudniu 2007 roku założył wspólnie z Ewą Sadowską, Iwoną Grdeń-Korzeniowską i Piotrem Korzeniowskim nieformalną grupę artystyczną: PI_ER (nazwy początkowe: πR [3,14R]). Grupa była jednym ze współorganizatorów 3. Festiwalu „Święto Ogrodów” w 2008 roku w Krakowie.

W roku 2008 i 2009 zrealizował w nowym budynku, siedzibie zarządu firmy Comarch S.A. w Krakowie dwa wielkoformatowe murale (8,5x28m i 11,5×6,5m) jako repliki obrazów autorstwa Rafała Olbińskiego.

W 2009 roku brał udział w wystawie COMPARAISONS ’09 w Grand Palais w Paryżu - (grupa „Installation libre”).

W 2011 roku został powołany do kapituły fundacji Aby żyć. Wspólnie z fundacją przeprowadzał i przeprowadza wiele akcji społecznych i charytatywnych. Autor malowidła 3D „MOC ŻYWIOŁÓW” na koronie zapory wodnej w Niedzicy (2011r.)

W 2011 roku brał udział w krakowskiej ART SESJI ’2011 wystawiając instalację „INTERFERENCJE” na Placu Wszystkich Świętych w Krakowie.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem monumentalnym, architekturą wnętrz, rzeźbą i architekturą ogrodów… Uprawia abstrakcjonizm, instalacje… W dorobku ponad 20 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 30 wystawach zbiorowych.

Prace w zbiorach Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie, Generalnego Konsulatu Austrii w Krakowie, Deutsche Apotheker und Ärzte Bank w Karlsruhe oraz w wielu zbiorach prywatnych w Kraju i za granicą (m.in. w kolekcjach prywatnych: Walter Große-Böwing/Düsseldorf, Wim van Aarle/Ijselstein, Ehrhart Schlüter/Wuppertal, M.Schittengruber/Wien, K.M.Wojtyna/Warszawa, J.M.Walkiewicz/Warszawa, H.P.Ulbrich/Altusried).